Poprzez działalność w Szkolnym Kole Wolontariatu w V LO uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne, nawiązywać kontakty i współpracę z różnymi organizacjami i fundacjami, zdobywać nowe doświadczenia oraz poznawać wielu ciekawych ludzi. Dzięki temu poszerzają swoją wiedzę na temat różnych problemów społecznych i ekologicznych, a także mają możliwość uczestniczenia w poszukiwaniu sposobów ich rozwiązywania, budując jednocześnie własną kreatywność i otwartość na innych.

Członkowie Koła regularnie uczestniczą w wielu akcjach koordynowanych przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” w Katowicach, współpracują ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt, biorą aktywny udział w zbiórkach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wspólnie z Radą Dzielnicy nr 19 Piotrowice-Ochojec co roku organizują akcje Sprzątania Świata w okolicznych lasach.

Przewodnicząca Koła w roku szkolnym 2023/2024 - Wiktoria Jopek (kl. 3b)

Opiekun Koła – mgr Monika Dudek